Karmel Maryi Matki Nadziei

i św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Ełku

12 lat naszej obecności w Ełku
" św. Teresa od Jezusa Jak nasz umysł, jakkolwiek by był bystry, nie zdoła pojąć Boga, tak również ledwo może pojąć wielkość duszy, którą Bóg, jak nam to własnym swoim słowem oznajmia, stworzył na swój obraz i podobną sobie. "

św. Teresa od Jezusa

Kochani nasi Dobroczyńcy,

Tegoroczny Adwent przywitał nas bielą śniegu. Wszystko wokół zniknęło na chwilę, a świat stał się jak czysta kartą, gotową do zapisania na nowo. I chociaż nasze serca są pełne bólu i cierpienia, jakie niosą ze sobą wiadomości o wojnach, chorobach, niszczącym nieuporządkowaniu, przemocy, staramy się, by nadzieja płynąca z naszych serc, z naszego klasztoru, była coraz silniejsza. Nie tracimy wiary, że Bóg może oczyścić i na nowo zapisać kartę losów świata i każdego człowieka.

Wielkie pragnienia czynią modlitwę coraz bardziej ufną, więc za naszą świętą Siostrą, Teresą od Dzieciątka Jezus powtarzamy z głębi serca i naszej nadziei: ”Wiem, nie będę nigdy godna tego, czego się spodziewam, ale wyciągam rękę, jak biedny żebrak, i jestem pewna, że wysłuchasz mnie w pełni” Obecny jubileusz 150-lecia urodzin oraz 100-lecia beatyfikacji św. Teresy od Dzieciątka Jezus, który świętujemy w Zakonie Karmelitańskim, skłonił naszą wspólnotę do podjęcia wielu inicjatyw związanych z naszą Świętą. Jedną z nich było tworzenie w każdym miesiącu nowych utworów muzycznych w oparciu o słowa Teresy.

26 sierpnia zorganizowałyśmy wieczór z duchowością św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Tego dnia aktorka Teatru Hagiograf z Krakowa Izabela Drobotowicz-Orkisz przeczytała fragmenty Rękopisu B z „Dziejów duszy”. Natomiast 1 października w uroczystość Patronki naszego klasztoru, po wieczornej Mszy Świętej młodzież z naszej Parafii odczytała fragmenty listów św. Teresy, którym towarzyszył nasz śpiew.

24 września s. Maria Kinga od Jezusa Ukrzyżowanego, po trzech latach od złożenia pierwszej Profesji, zgodnie z nowymi zasadami formacji, odnowiła profesję zakonną na kolejny rok.

30 listopada w Gnieźnie odbyło się spotkanie delegatek wszystkich klasztorów sióstr karmelitanek bosych naszej prowincji z Ojcem Generałem. Wsłuchując się razem w głos Ducha Świętego, rozważaliśmy, jak odpowiadać na wyzwania obecnego czasu. To spotkanie umocniło w nas przekonanie, jak wielką siłą jest przynależność do wielkiej rodziny Karmelu, której modlitwa od wielu wieków jest pulsującym miłością sercem Kościoła.

Tegoroczne prace ogrodowe zostały poszerzone o urządzanie nowych zakątków. Zostały nie tylko zasadzone młode drzewa, ale też część ziemi przeznaczyłyśmy pod uprawy warzywne. Stokrotnie obrodziły nam na tej ziemi obiecanej: ogórki i pomidory (250 sadzonek otrzymałyśmy w darze z pobliskiej szkółki roślin), oraz majestatyczne i kolorowe słoneczniki, które przez trzy miesiące zdobiły naszą kaplicę. Tę niezwykłą obfitość odczytałyśmy jako znak, że Bóg czuwa nad przyrodą, która uwielbia Go w czasie urodzaju i w trudach suszy, oraz czuwa nad nami, oczekując jedynie ufnego otwarcia serc na Jego Łaskę.

Na budowie w dalszym ciągu trwały prace wykończeniowe, które głównie skupiły się w czterech nowych celach zakonnych. Nieustannie dziękujemy za to, że z pomocą Bożej Opatrzności i otwartością ludzkich dobrych serc, możemy dalej kontynuować dzieło naszej budowy. Dziękujemy za każde wsparcie duchowe i materialne. Naszą wdzięczność wyrażamy w modlitwie uwielbienia u stóp Bożej Dzieciny.

Pozdrawiamy serdecznie.

Wasze Siostry w Chrystusie